آموزش

ساخت مهر یا چاپ مهر؟ در مهرسازی چه فرآیندی انجام می شود؟

مهرسازی یک فرآیند چند مرحله ای بوده که در طی آن ماده اولیه که ژلاتین مهر (در مهر ژلاتینی) و پلیمر لیزری (در مهر لیزری) می باشد به محصول نهایی یا همان مهر تبدیل می شود. این فرآیند شامل چندین مرحله بوده و طی آن فرآیندهای متنوعی از ساخت روی ژلاتین یا پلیمر انجام می شود تا آماده استفاده شود. این در حالی ست که در یک فرآیند چاپ، تصویر و یا متن مورد نظر، روی محل یا کاغذ به وسیله انواع جوهر برگردانده و یا به اصطلاح چاپ می شود. بنابراین اصطلاح صحیح، ساخت مهر بوده و به کار بردن چاپ مهر صحیح نمی باشد.

مهر چگونه ساخته می‌شود؟

در مهرهای ژلاتینی فرآیند ساخت مهر پس از طراحی و گرفتن خروجی فیلم از طرح، با نوردهی به ژلاتین آغاز می‌شود. در این مرحله طرح مهر بر روی ژلاتین با استفاده از نور مخصوص حساس می‌شود. زمان این مرحله بستگی به نوع ژلاتین، نوع و شدت نور در دستگاه‌های مختلف متفاوت است و به صورت حدودی 10 تا 15 دقیقه می‌باشد. پس از حساس شدن ژلاتین این مرحله به اتمام رسیده و ژلاتین در دستگاه شستشو قرار داده می شود. در این مرحله قسمت‌هایی از ژلاتین که به نور حساس نشده است توسط فرچه‌های مخصوص از روی ژلاتین شسته شده و بقیه قسمت‌ها که شامل طرح مهر می‌شود برجسته خواهد شد. مقدار برجستگی بسته به نوع طرح، نوع و ضخامت ژلاتین و مقدار نوردهی اولیه متفاوت خواهد بود. پس از این مرحله ژلاتین مجدد وارد دستگاه نوردهی خواهد شد. نوردهی این مرحله به جهت افزایش استقامت ژلاتین پس از شستشو انجام خواهد شد. در آخرین مرحله نیز قسمت‌های اضافی ژلاتین برش داده شده و ژلاتین روی دستگاه مورد نظر نصب خواهد شد.

 

در مهرهای لیزری این فرآیند به صورت متفاوتی انجام می شود. پس از طراحی و چاپ روی کاغذ مخصوص، طرح روی پلیمر مخصوص مهر لیزری قرار داده شده و در دستگاه مخصوص قرار داده می شود. در این مرحله نوردهی به پلمیر انجام می شود. مقدار و شدت نوردهی در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. پس از این مرحله پلمیر روی دستگاه مهر لیزری که دارای کارتریج است قرار داده می شود. زمان ساخت مهر لیزری به طور معمول از زمان ساخت مهرهای ژلاتینی کمتر است اما با توجه به اینکه جوهر مهر لیزری لازم است از کارتریج به پلیمر منتقل شود ممکن است زمانی که مهر قابل استفاده باشد از مهرهای ژلاتینی بیشتر باشد.

 

کدام مهر از لحاظ ساخت کیفیت بالاتری دارد؟ مهر ژلاتینی یا مهر لیزری؟

پاسخ به سوال بالا نیاز به بررسی دقیق نحوه ساخت، تجربه کارشناس مهرساز و همچنین کیفیت ژلاتین و پلیمر به کار رفته در هنگام ساخت را دارد. بنابراین در مورد کیفیت ساخت بسته به موارد بالا هر دو نوع مهر می توانند در صورت رعایت دقت و استفاده از موارد اولیه خوب، کیفیت بالایی را ارائه دهند. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که مهرهای ژلاتینی به دلیل دخالت بیشتر فرد مهرساز در هنگام ساخت نیاز به تجربه بالاتری دارند.

با توجه به تمامی موارد گفته شده نتیجه می‌گیریم اصطلاح ساخت مهر صحیح است و به کاربردن چاپ مهر چندان صحیح نمی باشد. در پایان این نکته را یادآور می شود که ساخت مهر نیاز به دقت و تجربه کافی دارد که ما در فروشگاه آنلاین مهرینو در تمام مراحل طراحی و ساخت با استفاده از کارشناسان باتجربه، بهترین کیفیت ممکن را با توجه به نوع دستگاه انتخاب شده شما ارائه خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید