آموزش

آموزش ساخت مهر: قدم اول آموزش طراحی مهر

طراحی مهر به ظاهر می تواند فرآیندی ساده به نظر برسد. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که اگر شما به آنها عمل نکنید در نهایت مهر با کیفیتی نخواهید داشت.

اولین گام و مهمترین گام در طراحی مهر انتخاب نرم افزار مناسب است. برای طراحی مهر، شما باید از نرم افزارهای بر پایه وکتور استفاده نمایید. دو نرم افزار پر مصرف در این زمینه نرم افزارهای CorelDRAW Graphics Suite و Adobe Illustrator است. استفاده از نرم افزارهای بیتمپ مانند فتوشاپ در طراحی مهر اشتباهی بزرگ است. دلیل اشتباه بودن این امر به نحوه تولید مهر بر می‌گردد. مهر یا به روش سنتی و با استفاده از پرینت و فیلم نگاتیو تولید می‌شود یا به روش جدید برش و حک لیزر. در روش سنتی مهرساز ابتدا باید یک پرینت با کیفیت از مهر تهیه کند. تجربه به ما ثابت کرده است که پرینت از طرح وکتور همواره کیفیت بالاتری خواهد داشت و البته قابلیت ویرایش بیشتری نسبت به طرح بیتمپ دارد. در روش جدید نیز دستگاه‌های لیزر فقط قادر به خواندن فایل‌های وکتور هستند و طرح را بر اساس خطوط طراحی شده در نرم‌افزارهای وکتور برش و حکاکی می‌کنند.

در طراحی مهر همواره باید از دو رنگ سفید و سیاه استفاده کرد. در نرم افزار وکتور در طراحی مهر همواره حالت رنگی را CMYK در نظر بگیرید و برای رنگ مشکی از مقدار K=100 استفاده کنید. سه پارامتر دیگر در این کد رنگی باید صفر در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که رنگ نهایی مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و برای انتخاب رنگ جوهر مهر باید در زمان سفارش این امر را مشخص نمایید.

برای طراحی مهر چند رنگ مهمترین نکته رعایت فاصله مناسب بین هر دو رنگ متفاوت است. هیچ دو رنگ متفاوتی در مهرهای چند رنگ نمی‌توانند مماس یکدیگر باشند. حداقل فاصله قابل اجرا در این مهرها فاصله 3 میلیمتر بین هر دو رنگ متفاوت است. در نظر داشته باشید که در این مهرها نمی‌توانید از گرادینت استفاده کنید و هر قسمت رنگی باید به طور یکدست از همان رنگ طراحی شود. همچنین باید بدانید که رنگ نهایی در مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و شما برای هر رنگ متفاوت در مهر چند رنگ خود باید رنگ مورد نظر خود را ازکاتولوگ جوهرهای رنگی در هنگام سفارش انتخاب نمایید.

مهرهای ترام دارد جزو محصولات جدید در صنعت مهرسازی است و از زمان به وجود آمدن مهرهای لیزری (نوری) به بازار آمده است. ترام در این مهرها به اصطلاح به کمرنگ بودن قسمتی از مهر گفته می‌شود. این نوع مهر فقط بر روی دستگاه‌های لیزری قابل تولید است. در حقیقت در این نوع مهرها قسمت‌های ترام دار جوهر کمتری بر روی کاغذ منتقل می کنند و به همین دلیل طرح به صورت سایه دار بر روی کاغذ به نظر می‌رسد. در طراحی مهر ترام دار شما باید طرح خود را به صورت کامل و با استفاده از رنگ مشکی طراحی نمایید و قسمتی را که قرار بر ترام دار بودن است را در سفارش خود مشخص نمایید. در نهایت مهرساز باید با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، طرح نهایی مهر را طراحی نماید و قبل از ساخت به تایید شما برساند.

شما می‌توایند از هر طرح وکتوری برای طراحی مهر خود استفاده نمایید اما نکاتی را باید هنگام طراحی در نظر داشته باشید.

ضخامت خط: نازک‌ترین ضخامت خط در فرآیند مهرسازی می‌تواند 0.3 میلیمتر باشد و خطوط با ضخمات کمتر از این مقدار در هنگام تولید یا از بین می‌روند و یا دچار اعوجاج می‌شوند.

فاصله بین خطوط: از آنجایی که عمل ضرب مهر در حقیقت انتقال جوهر بر روی کاغذ است باید در نظر داشته باشید که هر دو خط طراحی شده در مهر اگر فاصله‌ای کمتر از 0.5 میلیمتر داشته باشند ممکن است جوهر را به شکل یکپارچه بر روی کاغذ منتقل کنند. این امر به این دلیل است که ممکن است در بین خطوط بسیار نزدیک به همدیگر، جوهر نفوذ کرده و سطح بین دو خط را پر نماید.

طراحی نگاتیو: توصیه می‌شود در طراحی مهر از طرح‌های نگاتیو استفاده نکنید. طرح نگاتیو به طرحی گفته می‌شود که زمینه اصلی آن سیاه و خطوط، لوگو و فونت‌ها در آن به رنگ سفید است. در این نوع مهرها ممکن است به دلیل خطای کاربر در استفاده از مهر و همچنین آغشته نشدن یکنواخت تمامی سطح مهر به جوهر نتیجه نهایی بعد از تولید مهر، جوهر را یکدست بر روی کاغذ منتقل نکند و باعث عدم رضایت شما شود.

انتخاب فونت: در طراحی مهر چه در انتخاب فونت‌های فارسی و چه در انتخاب فونت‌های انگلیسی از فونت‌هایی استفاده کنید که ضخامت خیلی کم و همچنین گوشه‌های خیلی تیز و ظریف نداشته باشند. همچنین نکته بسیار مهم دیگر انتخاب اندازه فونت است. برای مثال در نرم‌افزاری همانند کورل و در فونت‌های مرسوم فارسی در طراحی مهر استاندارد کمترین اندازه فونت 7 و حداقل اندازه فونت قابل تولید 6 می‌باشد. بدیهی است که در فونت‌های کوچک‌تر از این ابعاد ممکن است قسمتی از متن شامل دندانه‌های حروف و اعداد و همچنین نقطه‌های کلمات در مهر نهایی بر روی کاغذ قابل رویت و تشخیص نباشد.

ابعاد مهر: برای تعیین ابعاد مهر شما باید ابتدا دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. ابعاد نهایی مهر باید دارای 1 میلیمتر فاصله از هر چهار طرف پایه و کفی دستگاه مهر باشد. برای مثال در دستگاههای مهر دایره 40 میلیمتر ابعاد نهایی طراحی شما باید 38 میلیمتر باشد.

قبل از خروجی گرفتن رعایت یک نکته ضروری است. شما باید تمامی فونت‌های استفاده شده را به Curve یا Shape تبدیل نمایید. این امر به این دلیل است که ممکن است در سیستم مهرساز فونت مورد استفاده در طراحی شما موجود نباشد و این امر باعث به هم ریختگی فونت‌ها در این سیمستم شود. برای خروجی گرفتن از نرم‌افزارهای وکتور، بهترین و سبکترین فرمت PDF است. همچنین شما می توانید از فرمت‌های اصلی خود نرم‌افزارهای وکتور و همچنین فرمت‌های متداول وکتور استفاده نمائید.

سخن نهایی:

شما باید تصور خود را نسبت به مهر عوض کنید. شما باید بدانید که مهر یک کارت ویزیت و یا تراکت برای تبلیغ کار شما نیست و لازم به چیدمان تمامی اطلاعات شغلی و یا حرفه‌ای شما در مهر نمی‌باشد. همچنین مهرسازی را باید جدا از صنعت چاپ در نظر گرفت. شما هیچ‌گاه نباید محصول نهایی تولید شده توسط مهرساز را با نمونه‌های چاپ شده از کار خود مقایسه نمایید. یک مهر خوب و درست مهری است که هویت حقیقی و یا حقوقی شما را معرفی نماید و این امر بالاترین رسالت در استفاده از مهر است.

تهیه شده در تحریریه مهرینو / تمامی حقوق مقاله فوق مربوط به مهرینو بوده و استفاده از آن به هر نحوی قابل پیگیری می‌باشد

7 دیدگاه در “آموزش ساخت مهر: قدم اول آموزش طراحی مهر

 1. ماریا گفت:

  سلام خسته نباشید من باید یه مهر مشاوره سنگ طراحی کنم و بار اولم هست این کار و میکنم
  میشه به من نمونه کار معرفی کنید؟

 2. سام گفت:

  سلام و وقت بخیر. میشه بگید چه مولفه هایی برای مهر باید نوشته بشه. مثلا یه مغازه یا یه شخص که کار تعمیرات انجام میدهد بغیر از لوگو و نام تجاری خود و شماره تماس چی باید بگذارد؟ آیا گذاشتن اسم صاحب یا مالک این کار نیازی هست؟

  1. پشتیبان مهرینو گفت:

   وقت بخیر این موارد به طور معمول شامل نام برند، آدرس و تلفن است. به طور کلی استاندارد خاصی در این مورد وجود ندارد.

 3. علی گفت:

  سلام من یک مهر دریافت شد مدل 3511 خریده ام روش قرار دادن ظرف جوهر را نمیدانم لطفا راهنمایی بفرمایید/

  1. پشتیبان مهرینو گفت:

   سلام وقت بخیر. در لینک زیر به صورت تصویری و همراه با فیلم توضیحات لازم آموزش داده شده است. لطفا ملاحظه بفرمایید:
   https://www.mohrino.com/tutorial/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b4%d8%a7%d8%b1%da%98-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%85%d9%be-%d9%85%d9%87%d8%b1-%da%98%d9%84%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%86%db%8c/

 4. Sd گفت:

  سلام
  ضمن تشکر بابت سایت خوبتون
  میخواستم بدونم که آیا امکان سفارش مهر با رنگ مثلا بنفش یا نارنجی هم وجود داره؟

  1. پشتیبان مهرینو گفت:

   سلام بله. مهرهای لیزری این قابلیت رو دارند. در لینک زیر می‌تونید نمونه‌ها رو مشاهده و بر اساس ابعاد مورد نیاز سفارش خود را ثبت نمایید
   https://www.mohrino.com/product-category/mohr/leizeri

دیدگاهتان را بنویسید